miercuri, 8 septembrie 2010

Plan de lecţie clasic la clasa a VIII a

Un plan de lectie clasic pentru cei interesati.
Trebuie adaugata o harta muta cu orasele principale si cu câteva râuri ca puncte de reper si un item de tip asociativ între orase si unitati de relief sau râuri.
Proiect de lectie


Geografia României

Clasa VIII a
Subiectul lectiei: Asezarile urbane din România
Scopul lectiei: dezvoltarea abilitatilor de a localiza orasele în functie de diferite criterii de clasificare;
Obiective de referinţă:
1.sa perceapa sisteme spatiale si functionale ;
2. sa cunoasca repartitia spatiala a elementelor naturale si socio- economice;
3. sa selecteze fapte esentiale specifice si concepte;
Obiective operationale:
1. sa analizeze pozitia unor orase raportându-se la elementele cadrului natural;
2. sa enumere principalele criterii de clasificare a oraselor României;
3. sa identifice pe hartile din manual si pe harta murala diferitele tipuri de orase.
Tipul lectiei: predare – învăţare – evaluare
Metode didactice: conversatia euristica, lucrul cu manualul, harta si fisele de evaluare, explicatia, problematizarea.
Materiale didactice: Harta administrativa a României, harti si fise de evaluare individuala, atlase;
Desfasurarea orei:
I. Moment organizatoric - notarea absentilor
-împartirea materialelor de lucru individual
- captarea si stimularea atentiei
II. Activitatea de reactualizare – verificare a cunostintelor
- profesorul formuleaza intrebari, stabilind, fixind si scriind la tabla ideile ancora necesare lectiei de de fata
- idei – ancora : - structura pe medii
- densitate populatiei
- natalitate
- mortalitate / spor natural
-davele dacice
III. Activitatea de predare invatare – evaluare
- anuntarea noii teme, profesorul scrie pe tabla titlul si subtitlul lectiei si enunta ( explica ) obiectivele operationale;
- profesorul mentioneaza multiplele criterii de clasificare a oraselor marime demografica, pozitie, forma, vechime
- prin conversatie euristica profesorul indruma elevii spre a identifica si localiza pe harta administrative si pe hartile individuale orasele principale;
- elevii analizeaza si raspund la intrebari, trec la harta, completeaza si scriu in caiete
- profesorul solicita elevilor raspunsuri si comparatii intre orase , vizind importanta nationala sau regionala a acestora;
Probe de evaluare: fiecare fisa de lucru cu harta are un exercitiu de fixare pe care elevii il rezolva si apoi trec la harta indicind pozitia oraselor;
IV. Aprecieri la adresa participarii elevilor la lectie. Punctare. Notare
V. Teama pentru acasa :
- Completati itemul de tip pereche de pe fisa si trasncrieti-l pe caietul de teme.
- Rezolvati exercitiile de pe fisa cu tema pentru acasa.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu