luni, 30 august 2010

Profesorul ...protestatar

Profesorul protestatar face parte din regnul celor ce cuvânta, încrengatura în(cordate) si spumega de fiecare data când guvernul( cu ,,g"mic) nu este atent la ceea ce el cere, clameaza sau motiveaza.

De profesie gurist, n-are nicio treaba cu învăţământul, cu didactica sau cu metodica predarii, el nu asculta niciodata elevii, el da verdicte, judeca si traseaza directive.
Intrebarea unor studenti catre o profesoara legata de ce apreciaza elevii cel mai mult la un profesor, trebuie sa fie laitmotiv pentru orice dascal.
Dupa numeroase încercari, profesoara se da batuta si întreaba care este raspunsul.
Studentii raspund în cor: ENTUZIASMUL!

Mă urmăreşte acesta relatare, de fiecare data când văd cum energiile unora dintre profesori se canalizeaza aiurea, spre revendicari catre un sistem bolnav si cangrenat de interese, si ma gândesc daca si ce îl opreste pe profesorul acela, ca atunci când închide usa la clasa, sa ofere putin entuziasm orei si putina atentie celor ce asculta.

Protestatarul din el are tot dreptul sa fie nemultumit, dar ora/lectia si relatia trebuie sa primeze si sa nu fie afectata de mizeriile politice sau de umilintele la care este supus corpul profesoral.

Proiect de lectie Israel-model nou

Proiect de lecţie

Subiectul lectiei : Israel

Data:7.12.200

Clasa : VII a

Motivatia: este o lectie valoroasa deoarece Israelul , a trecut si trece printr-o perioada de framântari politice si razboaie interminabile , reusind , in pofida acestor lucruri sa devina o mare putere regionala .

Tipul lecţiei : E-R-R ( Evocare – Realizarea sensului – Reflecţie)

Unitatea de invatare nr 2 : Asia –regiuni si ţări

Obiective de referinta :

O.R. 2.1 – sa identifice elementele principale ale reprezentarilor cartografice utilizate;

O.R. 3.1 – sa utilizeze corect numele proprii auzite sau citite;

O.R. 3.3 – sa selecteze termini si notiuni din texte suplimentare sau informatiidin mass – media.

Obiective operationale :

A. Cognitive . Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili :

- sa identifice principalele caracteristici geografice ale Israelului ;

B. Metodologice . Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili :

- sa extraga informatiile esentiale dintr-un text ;

- sa identifice si sa localizeze pe harta principalele unitati de relief , ape si orase ;

- sa sistematizeze informatii;

C. Atitudinale.Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili sa :

- sa formuleze intrebari si raspunsuri impreuna cu colegii;

- sa evalueze corect raspunsurile colegilor ;

- sa ofere feed – back colegilor ;

Conditii prealabile : elevii stiu sa stabileasca corelatii intre diferitele componente ale spatiului geografic.

Resursele materiale : Harta fizica a Asiei , manualul , texte.

Resurse procedurale : brainstormingul, recautarea , jurnalul grafic, conversatia euristica , cadranul

Evaluarea : Ce dovezi exista ca elevii au invatat lecţia ?

a. De continut: raspunsurile si opiniile elevilor , completarea cadranelor si a jurnalului grafic;

b. De utilizare a operatiilor gindirii : sintetizarea informatiilor in cadrane si in jurnalul grafic.

Desfasurarea situaţilor de învatare

Evocare

1. Conexiuni cu cunostintele anterioare ale elevilor :

· Brainstorming: Fiecare elev se gindeste timp de un minut la o idee despre Israel sau despre evrei.

2. Organizarea cunostintelor anterioare ale elevilor

· Activitate frontală : Voi lua de la cîţi mai mulţi elevi cite o idée despre ţară si despre evrei . Completez pe tabla si elevii in caiete.

Realizarea sensului

3. Comunicarea subiectului lecţiei noi si motivarea pentru învaţare

4. Lecturarea textului si explorarea sensului :

· Recautarea . Activitate individuala . Citiţi fiecare primele doua paragrafe din text .

· Activitate in perechi . Dupa citirea paragrafelor , parteneri din fiecare pereche , va veti pune intrebari despre ce anume ati citit . Intrebarile trebuie sa vizeze descifrarea sensurilor mai putin clare .

· Pentru ca elevii sa inteleaga , adresez citeva intrebari , si la rindul lor elevii ma intreaba pe mine .

· Exemple de întrebari :

1.De ce Israelul se afla in stare de razboi permanent ?

2.Cu cine se lupta statul evreu ?

3.Cum au reusit sa devina o tara bogata ?

4.Monumentele si locurile sfinte sunt o sursa de conflict?

· Activitate individuala : Fiecare elev citeste succesiv fiecare paragraf si adreseaza intrebari colegului de banca .

· Activitate in perechi:Elevii isi adreseaza intrebari din ce au citit . La rindul meu adresez intrebari , pentru ca elevii sa invete sa formuleze intrebari.

Reflecţie

5. Organizarea si sistematizarea grafica a informaţiilor noi

Activitate in perechi sau in grup pentru completarea cadranelor . Trasez pe tabla liniile si scriu in fiecare cadran elementele de sintetizat. Aveti cinci minute .

Activitate frontala : Solicit cite o idée de la fiecare grup si scriu pe tabla .

Activitate individuala : Jurnalul grafic . Desenati pe o foaie a caietului un patrat mare si impartiti-l in trei . Desenati in fiecare patrat cite un element specific Israelului.

Tema pentru acasa. Asociati denumirilor de mai jos sensurile biblice cunoscute de voi.Denumiri: Bethleem, Nazareth,Ierusalim, Emaus, Galileea, Cana, Samaria.

Cadranul

Israel

Pozitia+ consecinte Caracteristici fizico- geografice

Asezarile si populatia Aspecte economice

Anexa nr. 1

Israel – un stat nascut in zodia razboiului

Israelul este un stat situat in regiunea Asia de V si de SV, avind o pozitie favorabila la tarmul Marii Mediterane , dar si cu iesire la Marea Rosie in S.Este în conjurat de state cu populatie majoritar arabă , cu multe dintre ele avind dispute de graniţă care au condus la razboaie ( Siria la vest , Egipt la sud-est , Liban la nord)

Relieful – format din trei unitati paralele , la est un şanţ tectonic adânc unde se afla Marea Moartă ( cel mai sarat lac din lume ) si râul Iordan, in centru munti josi ( Muntii Iudeii) iar in vest o cimpie litorala ( paralel cu Marea Mediterana).

Clima – mediteraneana ( subtropicala ) in vest si cu nuante de ariditate in centru si sud ( Desertul Negev), consecinta este prezenta unor riuri mici si scurte , cel mai important este riul Iordan.

Vegetatia este mediteraneana cu zone cu tufisuri ( maquis) si putine paduri.

Populatia si oraşele – stat relativ populat , in principal cu evrei veniti din toate colturile lumii dupa infiintarea statului in 1948, are un spor natural ridicat ( mortalitate foarte mica si natalitate mare ), Capitala este orasul Tel Aviv , asta dupa ce a fost mutata de la Ierusalim ( oras sfint pentru religiile crestina , mozaica si islamica ) datorita atentatelor .Pe teritoriul acestui stat se afla Palestina , o regiune locuita de arabi , impartiti in doua zone ( Cisiordania si Gaza ).Tot aici se afla si Ierichon – unul dintre cele mai vechi orase din lume .

Economia- este cel mai dezvoltat stat din zonă cu numeroase activitati industriale ( prelucrarea diamantelor , electronica , aramament ) si cu agricultura performanata ( în ciuda terenurilor agricole reduse ) , cultivindu-se citrice , masline , vita de vie , cereale .Este dezvoltat sectorul financiar –bancar dar mai ales turismul religios , datorita numeroaselor obiective istorice ( Orasul Sfint , Bethleeem , Nazareth, Zidul plingerii , Biserica Sfintului Mormint ) si cel litoral , din pacate cu perioade dificile datorita atentatelor sinucigase ale arabilor palestinieni care doresc independenta Palestinei .

Bibliografie :

Eugen Rusu – Geografia continentelor – Asia ; Ed. Didactica si Pedagogica , 2003

O. Mindrut – Geografia continentelor extareuropene , Ed Corint

Enciclopedia statelor lumii – Ed . Meronia 2001

duminică, 29 august 2010

Lumea şcolii

Lumea scolii este pestrita precum un puzzle, format din elevi, multi elevi, cu diferite preocupari multi profesori, unii de carton altii simple paiaţe, unii, din pacate foarte putini, alesi, dedicati.

Ma întreb, de ce ei (profesorii) nu se întreaba niciodata daca ajung cumva la inima si sufletul copiilor, daca ceea ce fac ei ca profesori, reprezinta ceva de care elevul sa-si aminteasca.
Pentru unii dintre ei copii sunt niste bucati de materie, apte sa umple golurile din banci, trec cu privirea lor, imperial, peste capetele muritorilor si decid.
Decid care este mai bun si care este mai prost, decid ce si când trebuie sa iei o nota, ce si când trebuie sa raspunzi.

Este adevarat că educatie, învăţământ sau pedagogie se face respectând niste reguli si regulamente, predând, tu ca profesor si asteptind un feed -back ceva, orice să se întoarca înapoi la tine, sub o forma sau alta, ca informatie sau deprindere de lucru.
Dar dincolo de asta, pentru profesor este important nu ce da sau în ce cantitate, ci CUM?, cum faci, cum adaptezi, cum transmiti sau cum alegi forma de prezentare.

Din acest motiv elevii se simt descurajati si se întreaba cum este posibil ca un asemenea personaj sa ajunga la catedra iar parintii sunt depasiti, nu stiu ce sa le spuna elevilor, propriilor copii, daca au gresit ei sau profesorii.
Este ciudat nu? Este o situatie ce te descumpaneste.

Tocmai din acest motiv este greu sa gasesti repere, o terra ferma unde sa nu te scufunzi în mocirla jegoasa a realitatii cotidiene, a mediilor cumparate si a notelor prost atribuite.
Mai este adevarat ceva, si anume ca unii elevii asteapta sa fie întelesi, sa li se treaca cu vederea mai ales daca sunt obisnuiti din casă, sa se alinte si sa obtina totul în urma interventiilor de sus.

Unii elevi ma dezamagesc, pentru ca desi îi cunosc bine, desi stiu cât pot, recurg la tertipuri de acest gen, fugind din fata unei realitati pe care au crezut ca o pot controla si renunta laş, la lupta pe care ar trebui de fapt sa o dea cu ei înşişi şi cu mentalitatea bolnava a parintilor lor, care sar si intervin la cel mai mic semn de slabiciune.

Si acum imi aduc aminte de parintele unei foste eleve, care nu ducea lipsa de absolut nimic si probabil ca înca trei generatii nu vor avea griji, care nu a intervenit niciodata pentru copilul său desi putea sa o faca si care îmi spune cum rezolva el situatia cu copilul: ,,Ai luat o nota mica(sa zicem 7), draga mea este nota ta, tu ai luat-o tu trebuie sa rezolvi problema''.
Chiar daca elevul este tentat sa arunce totul pe umerii profesorului (si este drept, acesta este cel mai vinovat în primul rând pentru ca nu respecta o lege a evaluarii si anume aceea ca elevului trebuie sa-i justifici de ce ai dat nota aceea), iar parintele îi plinge pe umar si începe sa dea telefoane.

Halal educatie parinteasca.

Sistemul acesta de învaţământ este putred si cangrenat de interesele personale (ca de altfel întreaga societate, de ce ar face educatia exceptie?) dar el este construit din oameni si nu din masini iar acesti oameni trebuie sa se teama de consecintele actelor lor, dar nu o fac pentru ca nu exista un control coerent. Ar trebui sa facem apel la coloana vertebrala a acestor oameni, asta daca o au, dar cel mai important dupa mine este ca nu prea are cine să-i conducă şi amintiti-va ce armata de desculti a găsit Napoleon când a fost trimis în Italia si ce a reusit sa faca din ei, asa ca omul competent pus în locul cuvenit poate face ca angrenajul educativ sa se miste, poate sa-l unga si sa-l fiabilizeze.

Si mai este ceva, puţini sunt chemati să fie dascali, ca se duc multi asta este problema lor, vreau sa va spun ca atunci când intri într-o clasa noua, elevii încep să te scaneze, sa te studieze iar în cinci minute ţi-au pus eticheta ,, Bă cu asta se poate '' sau... nu.
Profesorii cu care se poate, sunt demni de mila pentru ca nu înteleg ca există o diferenta uriasa între a avea emotii în faţa clasei (absolut normale când te gândesti ca deschizi gura si te urmăresc si te aud 30 de perechi de ochi si urechi, eu si dupa 13 ani de învăţământ mai am emotii) si a-ti fii teama sau frica de elevi sau de ce ar putea spune (unii intra în clasa si se ascund la catedra punând din start o bariera între ei si elevi), elevii te simt si îţi sorb fiecare picatura de teamă si o transforma în atac.
Te ataca, la început timid apoi pe masura ce cuceresc reduta cu reduta, câstiga razboiul cu tine profesor de carton, bun poate sa faca orice altceva, dar nu învăţământ.

Părinţi! Treziţi-vă!

Evident că acesta este un apel adresat acelor părinţi care sunt doar cu numele de la afişier părinţi, sau acelor părinţi responsabili cu sponsorizarea copiilor.
Nu este neaparat un semnal de alarma, dar ma deranjeaza faptul ca multi dintre părinţi se trezesc târziu, parca ieşind dintr-un sevraj, când descopera ca odrasla are probleme.

Ma uit la ei si ma gândesc dacă nu cumva mimeaza uimirea, dar nu, ei sunt sinceri, n-au ştiut. Incep întotdeauna cu scuze: de timp, de munca, de deplasari, de divorturi, etc.
De fapt nu-si mai (re)cunosc copii, nu îşi mai recunosc progeniturile, s-au transformat în altceva şi ei şi copii lor.
Ce trist trebuie sa fie pentru un parinte sa descopere ca locuieste cu un străin,undeva prin clasa a VII, sau mai târziu la liceu.

Cred ca 90% dintre parinti nu stiu aproape nimic despre ce fac copii lor în timpul liber, si nu ma gândesc că ar trebui sa devina gardieni, dar ar putea sa comunice cu ei, dar nici asta nu se mai întâmpla, din păcate.
Multi părinti nu stiu ce gândesc copii lor despre ei, despre lume, despre viata, despre moarte, uneori discuta cu mine într-o ora, mai mult decât discuta cu mama sau cu tata într-o luna sau într-un semestru.

Sunt parinte si nu vreau sa esuez în aceasta meserie ingrata, poate cea mai grea din lume, mai ales azi, dar sper sa detin controlul relatiei, bineinteles prin comunicare.
Se mai trezeste câteodata, tatăl sau mama să mearga în camera să ,, discute ", cică, cu copilul, dar totul nu se transforma decât într-un monolog anost, de care elevul este plictisit, ,,placa asta ai mai pus-o tată, odată"!

Stergeti-va de praf bibelourile din vitrina familiei si daţi-le viaţă ascultându-le si fiindu-le alături, pentru ca ,,salvarea'' lor nu vine de la parinti, de la voi adultii, ci de la filme, muzica, anturaj, tigari, alcool si droguri; fiţi parte a vieţii lor, nu niste anexe pline de bani si de ,, sfaturi " fără acoperire în faptele voastre.

Proiect de lecţie la clasa a VII a -Africa de Sud

Proiect de lectie

Subiectul : Africa de Sud

Clasa a VII a

Motivatia: este o lectie valoroasa deoarece Africa de Sud a trecut prin cea mai neagra perioada a ,,războiului raselor” si a reusit sa devina o mare putere continentala gratie unor resurse si a unei pozitii de invidiat.

Obiective operationale:

A. Cognitive .Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili:

- sa identifice principalele caracteristici geografice ale Africii de Sud;

B. Metodologice . Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili:

- sa extraga informatiile esentiale dintr-un text;

- sa identifice si sa localizeze pe harta principalele unitati de relief, ape si orase

- sa sistematizeze informatii;

C. Atitudinale . Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili:

- sa formuleze raspunsuri împreuna cu colegii;

- sa evalueze correct raspunsurile colegilor;

- sa ofere feed- back colegilor.

Conditii prealabile: elevii stiu sa stabileasca corelatii între diferitele componente ale spatiului geografic.

Resurse materiale: harta fizica si politica a Africii, manualul, texte, fisa de lucru individuala.

Resurse procedurale: brainstormingul, recautarea, jurnalul grafic, conversatia ,cadranul.

Evaluarea : Ce dovezi exista ca elevii au învatat lecţia?

  1. De continut: raspunsurile si opiniile elevilor, completarea cadranelor si jurnalului grafic;
  2. De utilizare a operatiilor gindirii: sintetizarea informatiilor în cadrane si în jurnalul grafic.

Desfasurarea situatiilor de învăţare

Evocare

  1. Conexiuni cu cunostintele anterioare ale elevilor

· Brainstorming: Fiecare elev se gândeste timp de un minut la o idée despre Africa de Sud

  1. Organizarea cunostintelor anterioare ale elevilor

· Activitate frontala: Voi lua de la câti mai multi elevi cite o idée despre aceasta tara. Completez pe tabla si elevii completeaza în caiete.

Realizarea sensului

  1. Comunicarea subiectului lectiei noi si motivarea pentru învatare
  2. Lecturarea textului si explorarea sensului

· Recautarea . Activitate individuala: Cititi fiecare primele paragrafe din text.

· Activitate în perechi. Dupa citirea paragrafelor, partenerii dintr-o pereche va veti pune reciproc întrebari despre ce anume aţi citit. Intrebarile trebuie sa vizeze descifrarea sensurilor mai putin clare.

· Pentru ca elevii sa înteleaga, adresez câteva întrebari si la rândul lor elevii ma întreaba pe mine.

· Ex.- De ce Africa de Sud este considerat a cea mai dezvoltata tara din Africa?

- Daca majoritari sunt negri, de ce tara a fost condusa de minoritatea alba?

- De ce denumirile oraselor au rezonanta germanica?

Activitate individuala: Fiecare elev citeste succesiv fiecare paragraf si adreseaza întrebari colegului.

Activitate in perechi: Elevii isi adreseaza intrebari din ce au citit.

Adresez si eu întrebari, pentru ca elevii sa învete cum sa formuleze întrebari.

Reflectie

  1. Organizarea si sistematizarea grafica a informatiilor noi

Activitate în perechi sau grupuri pentru completarea cadranelor. Trasez pe tabla liniile si scriu in fiecare cadran elementele de sintetizat. Cititi bine textul si puneti informatiile in fiecare casuta a cadranului. Aveti cinci minute.

Activitate frontala: Solicit cite o idée de la fiecare grup si scriu pe tabla .

Activitate individuala: Jurnalul grafic. Desenati pe o foaie a caietului un patrat mare si împărţiţi-l în trei. Desenati în fiecare patrat câte un element specific Africii de Sud

Anexa

Africa de Sud – un conglomerat etnic

Africa de Sud, este un stat din Regiunea Africa australa avind o pozitie favorabila, intre Oc. Atlantic la vest si Oc. Indian la est, cu doua capuri ce asigura trecerea navelor: C. Bunei Sperante si C. Acelor. La nord se afla cinci state mai slab dezvoltate si cu probleme etnice si economice majore: Namibia, Botswana, Zimbabwe, Mozambic si Swaziland. Africa de Sud are un vecin in interior, adica o enclavă, unul dintre cele doua regate din Africa numit Lesotho.

Relieful este alcatuit dintr-un podis înalt Karoo, continuat spre nord cu o depresiune, peste care se suprapune un imens desert Kalahari si cu varianta sa extrema Namib, iar spre sud acest platou se termina prin Muntii Capului si Muntii Scorpiei.

Climatul este brutal si contrastant si este influentat de de cele doua oceane, de curentul rece al Benguelei de asezarea muntilor in calea alizeului de SE, ceea ce determina trei tipuri de climat: mediteraneean in sudul extrem (Zona Capului ), tropical umed pe coastele muntilor Scorpiei si tropical uscat cu nuante desertice in centru si NV.Africa de Sud are putine ape curgatoare, Orange si, spre nord, un fluviu de granita Limpopo.

Vegetatia dominanta este cea de stepa, consecinta a climatului uscat din cea mai mare parte a tarii continuat cu vegetatie desertica in zona Kalahari- Namib, savane in est si vegetatie mediteraneana in sud cu formatiuni de maquis

Un veritabil conglomerat etnic rezultat din migratii, colonizari si metisaj (amestec de rase si etnii ), populatia creste intr-un ritm constat datorita sporului natural ridicat. Cei mai vechi locuitori sunt boşimanii ,,exilati “in zona desertica, de colonistii albi, urmasi ai olandezilor ( buri ) si englezilor, dar si de populatia neagra ( negri bantu si zulu). Metisajul dintre albi si negri ( mulatri ), metisi (indieni si negri, indieni si albi), face ca conglomeratul etnic sa fie si unul lingvistic si religios. Toate aceste elemente plus politica de discriminare (eliminare) a populatie negre, de catre albi a facut din aceasta tara mult timp reprezentantul cel mai de seama al intolerantei entice mondiale.

Ajutata de Europa si SUA, economia acestei tari a progresat continuu, in ciuda interdictiei ONU de export, ajungind cea mai dezvoltata tara din Africa, de asemenea bogatiile naturale (carbuni , diamante, min de fier, aur ,uraniu ,, sclavia “ moderna a negrilor, si pozitia geografica au contibuit si ele la dobindirea unui asemenea statut.

Orasele s-au dezvoltat atit in interior: Johannesburg( cel mai mare), Pretoria (capitala guvernamentala ), dar si pe litoral: Cape Town (capitala legislative) si Durban.

Economia se bazeaza pe resursele mari de aur (minele de la Kimberley sunt cele mai adinci din lume – 3000 m), fier (produse siderurgice ) si uraniu ( energie electrica ). Agricultura este dominata de culturile de griu, porumb, trestie de zahar si de cresterea ovinelor (mare producator de lina).

Odata cu desfiintarea aparthaitului (politica de discriminare rasiala a negrilor) si turismul s-a dezvoltat, în primul rând cel de tip,, safari” in Parcul National Kruger sau cel de tip litoral in zona Capului (orasul, Muntii Capului si Muntii Mesei) Capul Acelor (Agulhas )

Bibliografie:

I . Hârjoabă, E . Rusu – Geografia continentelor Africa, Buc. 1995

Enciclopedia Statelor Lumii- Ed . Meronia 2001

Sinteza

Organizator grafic

Pozitia si consecintele sale Caracteristici fizico – geografice


Particularitatile asezarilor si populatiei Particularitati economice

Recapitulare teză, semestrul I

In ideea în care se apropie teza la Geografie, trebuie sa aveti grija sa nu acumulati lacune în învăţare, pentru ca perioada urmatoare este extrem de densa, atit la geografie cât si la celelalte obiecte pentru teza (mai ales!).
Asa ca încercati sa vedeti întâi daca materia a fost parcursa (acest test este pâna la Dealurile de Vest + elemente din Carpati) si abia apoi începeţi să-l faceţi, pentru ca aveti tendinta de a pune carul înaintea boilor astfel ca începeti testul apoi consultati caietul sau harta din manual- n-am dreptate?
Succes!
Nu uitati ca si harta face 18-20 de puncte, dar n-am putut sa o afisez pe blog.

Prof. Viorel Irascu

Test la Geografia României

Clasa a VIII a

A. Completati spatiile libere cu informatia corecta si completa:

1. Subcarpatii in care exista doua siruri de depresiuni si doua de dealuri si care se marginesc cu Grupa Bucegi se numesc ………..

2. In sudul Podisului Hirtibaciului , se afla valea riului ………………………

3. Depresiunea Pucioasa se afla in Subcarpatii…………………………

4. In Podisul Moldovei altitudinile cele mai mari se intilnesc la contactul cu …………….. in Podisul ……………..

5. Intre Podisul Transilvaniei si Carpatii Orientali se afla subdiviziunea Depresiunii colinare a Transilvaniei numita…………………………

6. Muntii Apuseni sunt fragmentati puternic de catre……………………

7. Subcarpatii Getici se afla intre Carpati si unitatea numita…………………………..

8. Unitatea de relief fragmentata in platforme se numeste ………………………….

2p.

B. Selectati din lista de mai jos denumiri care se refera la :

a.subdiviziuni din Grupa Banatului:____________________________________________________________________________________________________________________________

b.subdiviziuni din Pod . Moldovei:____________________________________________________________________________________________________________________________

Oltetului, Zarand , Covurlui, Almaj, Secaselor , Radauti , Leaota , Poiana Rusca , Tutovei, Semenic , Fagaras, Aninei , Jijiei, Matau ,Caras- Ezeris, Falticeni .

10p.

C. Aveti urmatorul text, puneti termenul corespunzator in spatiul liber (din lista de termeni de mai jos) :

Podisul Getic intra in contact direct in partea de NV cu ………………., care este o treapta mai joasa a Grupei ………………, grupa in care culmile muntoase pornesc din nodul……………………..De asemenea spre Muntii……………………se afla Culoarul depresionar ………………………….., limita importanta intre Carpatii Meridionali si Carpatii……………………………….

Termeni: Bran –Rucar, Orastiei, Orientali , Occidentali , Paring , Retezat –Godeanu, Apuseni , Banatului , Timis – Cerna, Subcarpatii Getici , Mehedinti , Vilcan, Godeanu

12p.

  1. Precizati o deosebire si doua asemanari intre relieful Podisul Moldovei si relieful Pod. Getic.Deosebirile si asemanarile se pot referi la :altitudini, alcat. geologica, mod de formare , dispunere ,fragmentare , tipuri de relief. 8p.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

E .Caracterizati la alegere o unitate subcarpatica , precizind : pozitia(2p.) , limitele(2p.), patru caracteristici(4p.), trei subdiviziuni(6p.).

Test la Geografia României, clasa a VIII a

Sper ca celor de clasa a VIII a să le folosească acest test sau minitest.
Este util ca varianta pentru verificarea primelor cinci -sase lectii predate la relief.
Si nu uitati ca nu am introdus si harta, care mai are 25 de puncte. Nici nu trebuie sa-i dai prea mult elevului că apoi se sperie.
Daca aveti întrebări, postati-le în comentarii.
Inca ceva, aveti grija, si nu va apucati să-l faceţi pâna nu aţi citit sau vi s-au predat toate lectiile, adica pâna la DcT.
Ar fi păcat si, apoi nu aveţi nici un reper despre cât ştiţi la un moment dat.

Test la Geografia României
Clasa a VIII a
A.Completati spatiile libere cu termenul corespunzator , pe care urmeaza sa-l alegeti din enumerarea de mai jos.
Grupa Sudica ( Curburii) este alcatuita in totalitate din roci numite ………, iar altitudinea maxima se gaseste in Muntii…………..
Relieful glaciar are in componenta vai glaciare si …………. glaciare si se intilneste in toate grupele Carpatilor …………………iar relieful cu pesteri si chei se numeste ………………….
Caracteristica de baza a reliefului României este legata de dispunerea ………………… a reliefului, incepind din centrul tarii , unde se afla unitatea de relief numita……………………………… , pina spre margini unde se afla treapta ...............
Termeni si denumiri:Podisul Moldovei , fliş, concentrica , proportional, vulcanice ,carstic, circuri, conuri ,Orientali , câmpii, Meridionali, Ciucas , Depresiunea colinara a Transilvaniei, pesteri.
2p.
B.Incercuiti litera corespunzatoare raspunsului corect.
1.In partea de NV a tarii se afla granita cu: 2.Depr. colinara a Transilvaniei are
a)Ungaria; a) 2 subdiviziuni;
b)Bulgaria; b) 3 subdiviziuni;
c)Iugoslavia; c) 5 subdiviziuni;
d)Ucraina. d) 4 subdiviziuni.
2.Limita dintre Gr. Parâng si Retezat-Godeanu este: 4. Subcarpatii Trans. se afla:
a) Jiu a) in vestul D.C.T.;
b) Olt b) in sudul D.C.T.;
c) Timis c) in estul D.C.T.;
d) Mures d) in centrul unitatii.
2p.
C.In coloana A aveti depresiuni , iar in coloana B unitatile din care acestea fac parte. Puneti litera corespunzatoare din coloana B in dreptul cifrelor din coloana A .
A B
….1. Fagaras a. Depr. col. a Trans.
….2. Petrosani b. Grupa Centrala
….3. Almaj c. Grupa Banatului
….4. Giurgeu d. Grupa Retezat- Godeanu
….5. Brad e. Muntii Apuseni
….6. Sibiu f. Gr. Nordica
..7. Dornelor
..8. Haţeg
D.Explicati in maxim 4 rinduri , ce inseamna dispunere concentrica a reliefului.6p.

E.Caracterizati la alegere Grupa Paring, Grupa Banatului sau Depr. Col. a Transilvaniei precizind : pozitia( 1p.) limitele(2.), 4 aspecte specifice ( 4p.) ,5 subdiviziuni( 5p.)

Test la clasa a V a, Geografie fizica generală

A. Identificaţi răspunsul corect şi încercuiţi litera corespunzătoare :
1. Subducţia reprezintă :
a. o groapa abisală ( fosă ) ;b. formarea riftului ; c. o scoarţa oceanică nouă ; d. două plăci tectonice una sub cealaltă.
2. Insulele Britanice sunt de natură :
a. coraligenă ; b. vulcanică ; c. continentală ; d. oceanică.
3. Un pas ( trecătoare) reprezintă :
a. zone pe unde se face trecerea ditr-o parte în alta a muntelui ; b. un versant înclinat ; c. poalele muntelui ; d. o zona joasă înconjurată de munţi.
4. Magma este :
a. un jet fierbinte de gaze şi vapori ; b. materia vâscoasă din interior ; c. lava ieşită la suprafaţă ; d. cenuşa rezultată în timpul erupţiilor.
2p.
B. Completaţi spaţiile libere cu informaţia corectă şi completă:
  1. Formele de relief apărute şi prin sedimentare şi prin încreţire se numesc………
  2. Formele de relief apărute prin tocirea munţilor se numesc………
  3. Munţii Carpaţi s-au format ca şi Alpii ,prin procesul de ……..
  4. ,,Cercul de foc’’ apare în jurul Oceanului………
2p
C. Aveţi două coloane, în coloana A sunt definiţii , iar în coloana B sunt termenii geografici corespunzători. Puneţi litera corespunzătoare din coloana B în dreptul cifrelor din coloana A :
A B
….1. forma de relief cu alt. mai mica de 300m a. agenţi externi
….2. ,,gura’’ vulcanului b. coraligene
….3. căldura , îngheţul şi vânturile c. arhipelag
….4. dealuri formate prin încreţire d. crater
….5. insule formate din scheletele unor vieţuitoare e. versant
….6. magmă , lavă , cutremurele f. Subcarpaţi
….7. grupare de insule g. agenţi interni
….8. partea înclinată a unui munte h. câmpia
2p.
D. Localizaţi pe harta de mai jos, următoarele elemente , utilizând un creion roşu pentru a le marca :
  1. Un vulcan din Europa –oricare ( faceţi un triunghi roşu în zona repectivă )
  2. Riftul Atlanticului – o linie roşie continuă ;
  3. Placa Indo -Australiană – încercuiţi-o;
  4. O câmpie – oricare ;+ denumirea ( din America )
  5. Un podiş – oricare + denumirea ( din Asia) 2p.
E. Cu ajutorul hărţii identificaţi şi încercuiţi răspunsul corect :
  1. In zona notată cu E se află : a.o zona cu munţi de încreţire ; b. un lanţ muntos vulcanic ; c. un arhipelag ; d . o zonă cu numeroase golfuri.
  2. Cea mai mare altitudine din munţii notaţi cu cifra 6 este în vârful :
a. Aconcagua ; b. Everest ; c. Mont Blanc ; d. Mc. Kinley.
  1. Munţii care separă Europa de Asia sunt cei notaţi cu :
a.4 ; b. 3 ; c. 5 ; d.2 2p.
F. Identificaţi pe hartă şi scrieţi pe aceasta în cazul punctului 1 şi în spaţiile libere în cazul punctelor 2 şi 3:
  1. numele oceanelor – pe hartă
  2. numele insulelor notate cu A………….., B………….., C………….., D………….., F………….., G…………..
  3. numele lanţurilor muntoase notate cu : 1………….., 2……………, 3………………., 4…………….., 5………………, 6…………… 2p.